Fenomenul prematuritatii își păstrează amploarea și an de an statisticile demonstrează că numărul bebelușilor prematuri se menține constant.

Numărul acestora diferă în funcție de oraș și ultimele cifre arată că Bucureștiul este în topul orașelor cu cei mai mulți bebeluși născuți înainte de termen. În anul 2017 s-au înregistrat 1842 de bebeluși care s-au născut înainte de termen.

Pe harta României cele mai recente date arată în felul următor:

Orasul Numarul de bebelusi nascuti prematur (2017)

Dolj

Mehedinti 192
Covasna 151
Tulcea 92

Nu de puține ori am fost întrebați de ce nu ajungem și în Galați, Suceava, Cluj, Arad, Bistrista s.a.m.d. Suntem conștienți de situația fiecărui oraș, știm ce lipsuri sunt la nivelul întregii țări dar avem nevoie de forțe, de sprijin financiar pentru a ne extinde serviciile și pentru a putea ajunge la toți eroii în mininatura de la neonatologie.

Copiii prematuri au nevoie luni sau ani de zile de recuperare. Pentru a se dezvolta într-un mod armonios au nevoie de specialiști în kinteoterapie, psihologice, logopedie, oftalmogie și o relație strâns cu neonatologul, chiar și după externare.

Au nevoie de suport și dacă dorești să îi susții, poți face donații în contul: RO68BTRLRONCRT0411176001 cu mențiunea, DONAȚIE PREMATURI ” – spune Diana Gămulescu, fondatoarea Asociaţiei Prematurilor şi a Centrului de Excelenţă în Prematuritate.

Împreună luptăm pentru copiii nostri!

*Sursa datelor: INS, Statistica demografică

Asociația Prematurilor dezvoltă în România programe dedicate copiilor născuți prematur, părintilor și personalului medical de la Neonatologie și reunește experți din diferite discipline, părinti, reprezentanți din mass-media și VIP-uri pentru a ȋmbunătăţi calitatea serviciilor publice de sănătate din România.

Asociatia Prematurilor este singurul ONG din România pe prematuritate acreditat în conformitate cu prevederile Legii nr.197/2012 privind asigurarea calității în domeniul serviciilor sociale de Ministerul Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice din România.

Asociația Prematurilor este membră EFCNI, European Foundation for the Care of Newborn Infants – singura organizație pan-europeană care reprezintă interesele prematurilor și ale nou născuților și reunește organizații de părinti din întreaga lume, cadre medicale din diferite specialități, având ca scop comun îmbunătățirea pe termen lung a sănătății acestora, prin programe de prevenție, tratament, îngrijire și suport celebrează și în România Ziua Mondială a Prematurităţii.

Contact:

Diana Gămulescu