București, ianuarie 2023

Asociația Prematurilor face bilanțul ultimilor 5 ani de activitate în România și publică cifrele care redau aportul acestui ONG în proiectele derulate pentru prematurii din țară și familiile acestora!

Până în prezent, Asociația Prematurilor a investit peste 470.000 Euro în proiectele din maternitățile din România, ajungând în peste 22 de orașe.

Prematuritate este o realitate alarmantă ce afectează peste 30.000 de părinți, anual, în România și încarcă financiar și că resurse umane aparatul de stat, subdimensionat față de rata de prematuritate care se menține de 10 ani la 8-10%, adică un procent ridicat. În ultimii 5 ani am reușit să obținem finanțări pentru proiectele în maternități din sponsorizări și donații individuale iar pentru anul 2023 ne propunem să ajungem în cât mai multe orașe cu programele noastre. Le multumim tuturor companiilor care au directionat 20% din impozitul pe profit, tuturor persoanelor fizice care au completat formularul 230, tuturor donatorilor individuali, ambasadorilor organizatiei, voluntarilor pentru ca este rodul unei munci in echipa, o echipa extinsa din care fac parte atatea inimi din societatea civila. ” Diana Gămulescu – Fondator Asociația Prematurilor

Astfel, începutul de 2023 aduce cu el următoarele realizari:

– 15.000 de beneficiari ai proiectelor

– 1000 de medici

– proiecte derulate în 22 de orașe din Romania

– 6000 de părinți

– 7000 de nou-născuți în maternitățile din tara au beneficiat programele ONG-ului

– 13 maternități din Romania care beneficiază de terapia Kangoroo-Care

– 59 de produse donate de aparatura medicala moderna pentru secțiile de neonatologie în maternități

– 66 de paturi și alte obiecte de mobilier medical

– 12.7500 echipamente medicale de protecție si 30 de lampi biocide

Asociația Prematurilor dezvoltă în România programe dedicate copiilor născuți prematur, părintilor și personalului medical de la neonatologie și reunește experți din diferite discipline, părinti, reprezentanți din mass-media pentru a ȋmbunătăţi calitatea serviciilor publice de sănătate din România. Asociația Prematurilor este singurul ONG din România acreditat pe prematuritate în conformitate cu prevederile Legii nr.197/2012 privind asigurarea calității în domeniul serviciilor sociale de Ministerul Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice din România.

Organizația derulează programe caritabile de donații în maternități, de educație continuă pentru cadrele medicale, susține ateliere și webbinarii pentru familiile cu prematuri, proiecte de prevenție a nașterii premature, susține financiar cazurile sociale de familii cu prematuri.

În 2021, Comitetul Economic și Social European (CESE) a acordat Premiul pentru Solidaritate Civilă Asociației Prematurilor pentru proiectul prin care s-au donat echipamente și aparate de protecție secțiilor de neonatologie din România. În ianuarie 2020, Asociația Prematurilor a fost premiată în Germania, de către EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants), pentru implicarea în proiecte de filantropie și pentru rezultatele obținute în România în cauza prematurității.

În iunie 2022, Asociația Prematurilor a fost nominalizată la categoria societate civilă de către Revista Capital și Evenimentul Zilei pentru implicarea să în proiectele sociale.

Donațiile și sponsorizările sunt binevenite și se pot face în conturile: SWIFT: BTRLRO22; Cont LEI: RO68BTRLRONCRT0411176001; Cont EURO: RO18BTRLEURCRT0411176001