Mii de familii despartite de razboi, femei insarcinate care nasc in buncare, medici care fug din calea tragediei si se ascund cu pacientii in buncare sau subsoluri insalubre. 34 de spitale au fost distruse in ultimele 10 zile in Ucraina.

Zilnic, in Ucraina se nasc 1000 de copii. Unii sunt pacienti nou nascuti la termen, altii prematuri. Toti au nevoie de ajutor URGENT.

Suntem aici sa ne unim fortele pentru maternitatile din Ucraina. Ne unim din toate colturile tarii si din lume pentru nou-nascutii vulnerabili din Ucraina, pentru mamele lor, pentru medicii care ii ingrijesc. Ne unim pentru viata!

Donatii necesare pentru maternitatile din Ucraina:

• Scutece de prematuri – Pampers, Huggies sigur au masuri potrivite. Poate ne ajuta cu o donatie. Daca stiti pe cineva care lucreaza acolo poate ne facilitati o discutie
  • Suzete de prematuri – @Phillips are astfel de suzete, insa nu se gasesc in Romania, poate ne ajuta oamenii generosi din alte tari.
  • Suzete nou nascuti
  • Formula lapte de prematuri – Nestlé poate ajuta?
  • Formula lapte nou nascuti
  • Cereale pentru bebelusi (de pus in biberoane)
  • Fasa din finet si bumbac
  • Sisteme de incalzire portabile (aeroterme, calorifere electrice etc)
  • Produse de igiena bebelusi (servetele umede, crème: bepantene, sudocrem etc)
  • Comprese si tampoane sterile
  • Absorbante femei
  • Manusi medicale
  • Glicerina
  • Glucoza
  • Haine bebelusi 0-1 ani
  • Haine copii 1-3 ani
  • Saci de dormit bebelusi
  • Ser fiziologic
  • Geluri dezinfectante
  • Lenjerie intima femei (chiloti, pijamale, halate) femei (S, M,L)
  • Tricouri, bluze mai groase tip hanorac, pantaloni de trening (S, M, L)
  • Sosete copii si adulti (toate masurile)
  • Produse alimentare pentru copii mici (borcanele cu mancare copii mici 1-3 ani, sucuri, mancare ambalata copii 1-3 ani etc)
  • Supe instant, conserve, ceaiuri, cafea instant
  • paracetamol, panadol, fervex, nurofen, antinevralgic, supozitoare cu paracetamol pentru bebeluși, suplimente cu multivitamine copii si adulti
  • Servetele uscate/ umede

UNDE se face colectarea donatiilor?

La Centrul de la Academia de Tenis (in incinta Arenei Nationale), Bucuresti, Sector 2.

COLECTAREA si DONAREA

Ne-ar ajuta enorm daca produsele ar fi sortate deja pe categorii si sa scrieți pe ele, VIZIBIL, ce conține fiecare pachet (de ex: medicamente: paracetamol, ser, Panadol etc. SAU: produse igiena bebelusi). Ati prins ideea Daca anexati si precizati si cantitatea este perfect (de ex: produse igiena femeie: 10 tampoane, 1 pijama si 1 pereche sosete).

MENTIUNE SUPLIMENTARA: Ajuta MULT daca scrieti pe cutii “MATERNITATI Ucraina”, astfel incat la incarcare si descarcarea transportului umanitar sa fie cat mai usor de centralizat si distribuit.

Daca nu poti cumpara si dona produse poti sustine printr-o donatie si cumparam noi in locul tau!

Donatiile se fac in conturile Asociatiei Prematurilor cu mentiunea: Ucraina:

RON – RO41BTRLRONCRT0411176002

EUR – RO18BTRLEURCRT0411176001

SWIFT- BTRLRO22

#UnitiPentruBebelusiiDinUcraina #UnitiPentruViata

Asociația Prematurilor dezvoltă în România programe dedicate copiilor născuți prematur, părintilor și personalului medical de la neonatologie și reunește experți din diferite discipline, părinti, reprezentanți din mass-media pentru a ȋmbunătăţi calitatea serviciilor publice de sănătate din România. Asociatia Prematurilor este singurul ONG din România acreditat pe prematuritate în conformitate cu prevederile Legii nr.197/2012 privind asigurarea calității în domeniul serviciilor sociale de Ministerul Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice din România.

Organizația deruleaza programe caritabile de donații în maternități, de educație continuă pentru cadrele medicale, susține ateliere si webbinarii pentru familiile cu prematuri, proiecte de prevenție a nașterii premature, susține financiar cazurile sociale de familii cu prematuri.

In februarie 2021, Comitetul Economic și Social European (CESE) a acordat Premiul pentru Solidaritate Civilă Asociației Prematurilor pentru proiectul prin care s-au donat echipamente și aparate de protecție secțiilor de neonatologie din România. În ianuarie 2020, Asociația Prematurilor a fost premiată în Germania, de către EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants), pentru implicarea în proiecte de filantropie și pentru rezultatele obținute în România în cauza prematurității.