17 Noiembrie este data la care se celebreaza la nivel mondial Ziua Prematuritatii!

In aceasta data, milioane de parinti cu prematuri, medici, institutii, persoane publice, personalitati din lumea televiziunii, politicii, institutii neguvernamentale aduc in atentie fenomenul nasterilor premature si i-au dedicat o zi speciala: Ziua Internationala a Prematuritatii.

Este un moment in care nasterea prematura este in lumina reflectoarelor pentru ca societatea civila sa constientizeze lupta pentru viata, fragilitatea, impactul asupra unui astfel de nou-nascut, a familiei, dar si a societatii pe termen lung.

Este deja o traditie ca Asociatia Prematurilor sa deruleze, an de an, campanii ample de informare, de senzibilizare si aduce in atentie marturisiri, imagini, organizeaza evenimente, face donatii, campanii in social media, dar si in maternitati.

Recent, a lansat prima poveste animata a familiilor cu prematuri. O poti viziona aici: https://www.youtube.com/watch?v=wLoKXisl8Po

Iata, pe scurt ce ar trebui sa stii despre aceasta zi:

• are loc pe 17 noiembrie, în fiecare an, in toata lumea;
  • scopul acestei zile este de a sensibiliza întreaga lume cu privire la provocările nașterii premature și de a celebra toti copiii născuți prematur și familiile acestora, la nivel mondial;
  • culoarea violet a devenit specifica acestei zile si simbolizează sensibilitatea și excepționalitatea;
  •  în fiecare an, persoanele fizice și instituțiile din întreaga lume își arată sprijinul cu ajutorul iluminatului violet; aceasta include iluminarea clădirilor, monumentelor, evenimentelor cu violet ca culoare principală etc.
  •  un alt simbol pentru Ziua Mondială a Prematurității este linia de șosete: 1 pereche mică de șosete mov atârnă pe o linie împreună cu alte 9 perechi de șosete pentru copii de dimensiuni normale, ceea ce înseamnă că, la nivel mondial 1 din 10 copii se nasc prematur;

Anul acesta, Asociatia Prematurilor a pregatit un kit special pentru sectiile de la neonatologie, atat pentru parinti, cat si pentru cadrele medicale, astfel incat sa poata marca aceasta zi in spital.

A fost un prilej de a informa parintii despre cum ii poate ajuta organizatia noastra, dar si de a sublinia importanta integrarii terapiei Kangaroo Care in cat mai multe maternitatii, a preventiei impotriva unor imbolnaviri de sezon, de a transmite respectul nostru echipelor medicale.

24 de maternitati au fost astazi celebrate de Asociatia Prematurilor si le-a oferit ocazia de a marca Ziua Internationala a Prematuritatii.

Urmariti si activitatea noastra de pe facebook, instagram, linkedin si deveniti ambasadori ai cauzei pentru o zi.

Multumim