Hours

obiectiv

deja donati

Doneaza si tu

Asociația Prematurilor a inaugurat în premieră în România, terapia Kangaroo Care și a donat in 13 maternitati din capitală si din tara, fotolii ergonomice necesare implementarii acesteia.

Kangaroo Care pentru bebelușii de la terapie intensivă și post-terapie înseamnă numeroase beneficii:

• scade perioada de spitalizare cu până la 50%,

• îmbunătățește creșterea ponderală,

• stabilizează ritmul cardiac, tensiunea arterială și respirația,

• îmbunătățește nutriția bebelușului,

• scade rata mortalității,

• este recunoscută pentru beneficii la nivel psihologic.

Studiile demonstreaza că bebelușii prematuri care au beneficiat de terapia Kangaroo Care și prezența părinților pe perioada spitalizării, au scoruri cognitive și lingvistice mai mari la vârsta de 5 ani. (Studiu publicat în J. Pediatrics, 2016)

Ong-ul a facut donatii in maternitati care au constat in fotoliile ergonomice dedicate terapiei Kangoroo Care si care depasesc valoarea de 35.000 lei. Peste 2000 de beneficiari beneficiaza in prezent de donatiile de la maternitatile din Bucuresti (Polizu, Cantacuzino, Pantelimon, Filantropia) , Sibiu, Baia Mare, Constanta, Tg. Mures, Buzau, Craiova si Vaslui.

Asociația Prematurilor încurajează, prin campania #ImbratisareaVindeca, maternitățile din România cu terapie neonatală de gradul III, care doresc să adopte această terapie, să ne contacteze pentru a extinde acest serviciu, la nivel național.

Donează și tu!

Companiile ori persoanele fizice care doresc să susțină financiar proiectele ONG-ului ne pot contacta la adresa contact@asociatiaprematurilor.ro

Doneaza