București, Martie 2023

Peste 20.000 de copii se nasc prematur în fiecare an în România, iar Asociația Prematurilor este decisă să depună toate eforturile necesare pentru a-i ajuta pe aceștia să treacă cu bine peste această perioadă dificilă a vieții lor. Un caz urgent a fost identificat recent de Asociație la Ploiești.

Astfel, Asociația a lansat în regim de urgență o campanie de strângere de fonduri pentru Maternitatea din Ploiești, care avea nevoie urgentă de cel puțin un ventilator pentru prematurii săi.
„Campania a fost vizibilă în toate mediile digitale sub numele de „Pune inimă pentru eroii în scutece de la Maternitatea din Ploiești” și s-a bucurat de o audiență incredibilă, de la bloggeri cunoscuți în social media, artiști, părinți cu prematuri și până la canale tv” spune Diana Gămulescu, fondator al Asociației.

Maternitatea din Ploiești este una dintre cel mai mari din țară, cu nașteri chiar și de 80- 100 pe lună și ideal ar fi ca 2 astfel de aparate care să existe în secția de prematuri. Capacitatea secției este de 15 locuri la prematuri la terapie intensivă și, corelat cu numărul mare de nașteri și cu incidența crescută de naștere prematură în această maternitate, riscul să apară încă un prematur care să necesite ventilație era extrem de ridicat. De aici și urgența achiziționării celui de-al doilea ventilator.
“Aproximativ 10% dintre ei au nevoie de ventilație încă din sala de nașteri, alteori la câteva ore de la naștere, pentru că starea lor se degradează și până vine salvarea pentru transfer au nevoie să fie ventilați. Orice zi pierdută, este o viață pierdută” spunea cu îngrijorare Dr. Neonatolog Alexiu- Șef Secție Prematuri Maternitatea din Ploiești

În 2023, cu sprijinul acordat în regim de urgență de către OMV Petrom, Asociația Prematurilor a donat aparatură de ultimă generație pentru nou născuții aflați în situații de risc de la Maternitatea din Ploiești. Au fost achiziționate un ventilator și un umidificator, care sunt deja funcționale în secția de terapie intensivă neonatală. Aparatele moderne, de ultimă generație, au o interfață extrem de intuitivă și au putut fi utilizate după o scurtă sesiune de formare a cadrelor medicale.

“Aceste echipamente sunt vitale pentru acordarea primului ajutor privind respirația și supraviețuirea prematurilor și previne mortalitatea infantilă. Valoarea sponsorizării este de 34.400 Euro, însă dincolo de valoarea sponsorizării, apreciez generozitatea și empatia echipei OMV Petrom care a răspuns cu promptitudine apelului nostru umanitar. Sunt un exemplu de umanitate și profesionalism care prețuiesc viața și o susțin”, a mai declarat Diana Gămulescu.

Noua aparatură medicală stabilizează funcțiile vitale ale prematurilor și contribuie la evitarea riscurilor suplimentare, legate de transferul la alte unități medicale crescând astfel șansele de supraviețuire ale nou născuților prematuri din Ploiești și localitățile învecinate.

Până acum, Asociația Prematurilor a donat 59 de echipamente medicală modernă în 22 de orașe din România și este inițiatoare implementării terapiei „kangaroo care” în 13 maternități din România. Valoarea tuturor proiectelor derulate de Asociația Prematurilor în ultimii 5 ani este de peste 470.000 de euro și au avut impact pentru 7000 de nou-născuți, 1000 de medici, 6000 de părinți și își continua misiunea să caritabila și în 2023.

Asociația Prematurilor dezvoltă în România programe dedicate copiilor născuți prematur, părinților și personalului medical de la neonatologie și reunește experți din diferite discipline, părinți, reprezentanți din mass-media pentru a îmbunătăți calitatea serviciilor publice de sănătate din România. Asociația Prematurilor este singurul ONG din România acreditat pe prematuritate în conformitate cu prevederile Legii nr.197/2012 privind asigurarea calității în domeniul serviciilor sociale de Ministerul Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice din România.

Organizația derulează programe caritabile de donații în maternități, de educație continuă pentru cadrele medicale, susține ateliere si webbinarii pentru familiile cu prematuri, proiecte de prevenție a nașterii premature, susține financiar cazurile sociale de familii cu prematuri.

In 2021, Comitetul Economic și Social European (CESE) a acordat Premiul pentru Solidaritate Civilă Asociației Prematurilor pentru proiectul prin care s-au donat echipamente și aparate de protecție secțiilor de neonatologie din România. În ianuarie 2020, Asociația Prematurilor a fost premiată în Germania, de către EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants), pentru implicarea în proiecte de filantropie și pentru rezultatele obținute în România în cauza prematurității.