Asociația Prematurilor face bilanțul primului semestru din anul 2023! Activitatea ong-ului a fost una intensă iar maternitățile neonatale din România au beneficiat de tot sprjinul echipei.

În această perioadă, echipa a făcut numeroase vizite în spitale și a depus toate eforturile necesare pentru a ajuta cadrele medicale, bebelușii născuți prematur și familiile acestora să treacă mai ușor peste această perioadă dificilă a vieții lor. În România, anual, se nasc înainte de termen 20.000 de bebeluși.

Astfel, Asociația Prematurilor a donat, în primele 6 luni:

– 2 monitoare funcții vitale – Maternitatea din Ploiești

– 2 lămpi fototerapie – Maternitatea din Câmpina

– 120 de biberoane – Maternitatea din Câmpina

– 5 fotolii Kangaroo Care – Maternitatea din Ploiești

– 1250 scutece și 1250 șervetele umede pentru maternitatile din: Baia mare, Târgu Mureș, Vaslui, Ploiești

–  30 de cărți Juniper și 5 cărți – Cel dintâi mister, și numeroase materiale informative către părinții din maternitatea din Târgu Mureș

– Ventilator și umidificator la Maternitatea din Ploiești

Valoare totală a donațiilor este de aproximativ 212973.1 lei, aproximativ 43.000 euro.

„Ce nu se vede și nu se poate exprima în cifre sunt zecile de ore din spatele textelor, mesajelor, postărilor, proiectelor scrise, filmelor și pozelor făcute, sute de minute în apeluri, sute de km parcurși, zeci de ore în trafic, adică multă pasiune și dorința de a contribui la binele eroilor în scutece.

Mulțumim tuturor voluntarilor, donatorilor, ambasadorilor, sponsorilor, echipelor medicale care ne-au primit cu brațele deschise, dar și echipei și susținătorilor din social media pentru că au pus inimă și împreună am reușit să facem bine în sistemul medical neonatal de stat.” Diana Gamulescu – fondatoarea Asociației Prematurilor

Continuăm împreună pentru alte maternități și alte cazuri aflate în situații vulnerabile! Ne unim pentru neonatologiile din țară!

Până la 30 iunie 2023, companiile pot direcționa până la 20% din impozitul pe profit aferent anului în curs pentru Asociația Prematurilor. Descarcă contractul de aici: https://asociatiaprematurilor.ro/companii/ sau scrie-ne la adresa: contact@asociatiaprematurilor.ro.

Noi, cadrele medicale și părinții iți vom mulțumi pentru generozitate!

Așadar, toți cei care doresc să susțină în continuare activitatea ONG-ului, pot face donații în contul Asociației Prematurilor: RO68BTRLRONCRT0411176001 sau direct pe pagina: https://asociatiaprematurilor.ro/donează/

Până acum, Asociația Prematurilor a donat 59 de echipamente medicală modernă în 22 de orașe din România și este inițiatoare implementării terapiei „Kangaroo Care” în 14 maternități din România. Valoarea tuturor proiectelor derulate de Asociația Prematurilor în ultimii 5 ani este de peste 470.000 de euro și au avut impact pentru 7000 de nou-născuți, 1000 de medici, 6000 de părinți și își continua misiunea să caritabila și în 2023.

Asociația Prematurilor dezvoltă în România programe dedicate copiilor născuți prematur, părinților și personalului medical de la neonatologie și reunește experți din diferite discipline, părinți, reprezentanți din mass-media pentru a îmbunătăți calitatea serviciilor publice de sănătate din România. Asociația Prematurilor este singurul ONG din România acreditat pe prematuritate în conformitate cu prevederile Legii nr.197/2012 privind asigurarea calității în domeniul serviciilor sociale de Ministerul Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice din România.

Organizația derulează programe caritabile de donații în maternități, de educație continuă pentru cadrele medicale, susține ateliere si webbinarii pentru familiile cu prematuri, proiecte de prevenție a nașterii premature, susține financiar cazurile sociale de familii cu prematuri.

In 2021, Comitetul Economic și Social European (CESE) a acordat Premiul pentru Solidaritate Civilă Asociației Prematurilor pentru proiectul prin care s-au donat echipamente și aparate de protecție secțiilor de neonatologie din România. În ianuarie 2020, Asociația Prematurilor a fost premiată în Germania, de către EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants), pentru implicarea în proiecte de filantropie și pentru rezultatele obținute în România în cauza prematurității.