Asociația Prematurilor lansează un apel urgent pentru strângerea de fonduri necesare maternitații din Brăila, secția de Neonatologie.

În fiecare zi, în secția de neonatologie a maternității din Brăila, sunt aduși pe lume micuți extrem de fragili care necesită îngrijire specială pentru a supraviețui și a se dezvolta. Din păcate, secția de neonatologie nu dispune de echipamentele vitale necesare pentru a oferi acestei categorii de bebeluși cele mai bune șanse la viață.

Astfel, Asociația Prematurilor își propune să doteze secția de neonatologie cu echipamente esențiale care vor face o diferență reală în îngrijirea prematurilor.

În 2023, maternitatea din Brăila a asistat la 1552 de nașteri, dintre care 132 au fost prematuri.

Secția de neonatologie are nevoie echipamente vitale care să sprijine îngrijirea prematurilor. Necesarul de achiziții este:

• 3-4 congelatoare pentru stocarea laptelui matern
  • 2 frigidere pentru laptele proaspăt
  • 10 scaune de alăptat pentru mamele prematurilor
  • Dulapuri și echipamente pentru păstrarea igienei.
  • Ventilatoare neonatale
  • Ecografe neonatale (ETF, cardiacă și abdominală de tip POCUS)
  • 5 mese radiante
  • 5 pompe volumetrice
  • 20 blendere de oxigen
  • 4 aparate de resuscitare cu piesa în T
  • 10 saltele anti-apnee/pulsoximetre
  • Bilirubinometru portabil
  • 8 cardiomonitoare cu stație de centralizare
  • 2 aparate de CPAP/High flow
  • Incubator de transport

Cum poți ajuta?
Donează și contribuie la un viitor mai bun pentru prematurii din Brăila! Orice donație contează și ne aduce mai aproape de îndeplinirea acestui vis. Împreună, putem oferi o șansă reală la viață celor mai vulnerabili dintre noi.

📅 150 de nașteri în fiecare lună

🚼 5000 de scutece necesare lunar

❤️ Orice ajutor face diferența! Doneaza aici!

Fii alături de noi și hai să dotăm secția de neonatologie cu echipamentele necesare pentru a oferi o șansă reală fiecărui bebeluș!